Lamina Nedir? Kimlere Uygulanır?

Lamina (yaprak porselen) kelimesi aslında ‘tabaka’ , ‘ince bir tabakayla kaplanmış şey’ anlamına gelmektedir. Laminant parke dediğimizde aklımıza gelen şey zeminin üzerine yerleştirilmiş kaplama materyalidir. Aynı mantıkla dişin yüzeyine ince bir tabaka porselen uygulamasına da lamina diyoruz. Laboratuvarda ince bir katman halinde üretilmiş olan yaprak şeklindeki porselenler, bir sonraki aşamada dişlerin ön yüzlerine kuvvetli yapıştırıcılar ile yapıştırılır.

DİŞLERDE KESİM, KÜÇÜLTME YA DA AŞINDIRMA YAPILIR MI?

Eğer kişinin dişleri olması gerekenden çok daha küçük ise ya da dişlerin arasında boşluklar mevcut ise genellikle aşındırma yapmaya hiç gerek kalmayacaktır. Fakat dişlerde fazla miktarda yüzey bozulması, renklenme ya da pozisyon bozukluğu varsa bir miktar sadece dişlerin ön yüzeylerinden aşındırma yapılır. Burada yapılan aşındırma ise kaplamada yapılan diş kesimiyle karşılaştırılmayacak derecede küçüktür. Kaplama yapabilmek için dişin tüm yüzeylerinden oldukça fazla kesim yapmak mecburiyetindeyiz.

KIRILMA, RENKLENME OLUR MU? RAHAT YEMEK YENEBİLİR Mİ?

Lamina için kullanılan porselen materyalleri ‘emax’ dediğimiz cam seramik malzemeden oluşurlar. Yapısı gereği eğer dişe doğru yapıştırma teknikleri ile yapıştırılırsa kırılması pek mümkün değildir. Tabi ki kendi diş dokumuz kırılabiliyorsa, ağıza uygulanacak bütün materyaller de aynı kırılma riskini taşır. Yani daha kolay kırılması mümkün değildir. Dolayısıyla herhangi bir yemek kısıtlamasında bulunmuyoruz, lamina uygulanan hiçbir hastada bunu ısırma, şunu yemeyin demeyiz. Rahatlıkla elma armut ısırarak  yenebilir. Renklenme ise söz konusu değildir. Laminalar üretim aşamasında porselen fırınında yüksek sıcaklıklarda pişerler, üst kısımlarına sürülen vernik ile yüzey yapılarını yıllarca olduğu gibi korurlar. Kendi dişinizde renklenme görmenize rağmen, lamina uygulanmış dişte renklenme görülmez.

KİME UYGULANABİLİR?

Büyüme ve gelişimini tamamlamış her bireye uygulanabilir. Tabi ki dişlerin sadece pozisyon bozukluğu varsa ya da iskeletsel çene problemi mevcutsa öncelikle ortodonti tedavisi düşünmek gereklidir. Bu sayede ağıza herhangi bir yabancı madde yerleştirilmemiş olur. Her ne kadar lamina tedavisi diş dokusuna en az dokunduğumuz ya da hiç dokunmadığımız bir tedavi yöntemi olsa da, koruyucu hekimlik çerçevesinde, ortodontinin mümkün olduğu durumlarda protez düşünmemek daha doğrudur.

Laminanın asıl amacı estetik kazanımdır. Gülümseme esnasında dişlerin daha düzgün daha simetrik durması ve dudak bölgesi ile daha ahenk içinde olması için gülüş tasarımında başvurulan en estetik materyaldir.

Örnek vidyo için: https://www.youtube.com/watch?v=D1WQ9O7oe9A&list=PLaH29UiLiZ-GMhT2DLjXrUYzjviSPv61a&index=7

Msc. Dt. Ali Ozan Zencircioğlu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir